TRT Avaz tv frekans ayar

11096 H – Yatay Dogu 30000 5/6

TRT Avaz tv biyografi

TRT Avaz, Nevruz Bayramı’nın kutlandığı 21 Mart 2009 tarihinde TRT Türk’ün önceki frekansında yayına başlayan kamusal televizyon kanalı. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’na bağlı olarak Orta Asya, Kafkasya ve Balkanlar’da Türk dillerini konuşan halklara hitap etmektedir.

Azerice, Boşnakça, Kazakça, Kırgızca, Özbekçe ve Türkmence dillerinde kültür, sanat, belgesel ve müzik programlarının yanı sıra bu Türk ülkelerinde üretilmiş film ile diziler olacak ve Türkçe altyazı ile yayınlanacaktır. Bu programlar yerel sunucuların takdimiyle ekrana gelecektir. Aynı zamanda Türkçe de öğretilecek.

21 Mart akşamı kanalın resmî açılış töreni ve logo değişimi “Nevruz Gala” adlı yayın ile Ankara’daki Anadolu Gösteri ve Kongre Merkezi’nde yapılmış ve Türkiye Cumhuriyeti 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yapmış olduğu konuşmasında, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun yeni kanalının adının ses anlamına gelen “Avaz” olduğunu açıklamıştır. Gala programında Azerbaycan’dan Azerin, Kırgızistan’dan Aktan İsabeyev, Özbekistan’dan Sevara Nazarhan, Kazakistan’dan Yeskalive Nagima ile Bosna Hersek’ten Leyla Jusic ve galanın finalinde Türkiye’den Tarkan sahne almıştır. Ayrıca Deli Yürek, Ekmek Teknesi, Kurtlar Vadisi ve Hayat Bağları adlı dizileri yayınlamaktadır.

Programlar

Kültür Harmanı

Yerli dizi

Hayat Bağları
Mert ile Gert
Hayat Türküsü
Şaşıfelek Çıkmazı
Ekmek Teknesi
Hicran Yarası
Kuzenlerim
Unutamadığım
Hisarbuselik
Sakarya Fırat
Hanımın Çiftliği
Bahar Dalları
Kurtlar Vadisi
Deli Yürek
İstanbul’da Aşık Oldum
Yusuf Yüzlü
Fırtına Hayatlar
Zeytin Dalı
Kınalı Kuzular
Nisan Yağmuru
Acayip Hikayeler
Gönül Salıncağı
Unutamadığım
Mihriban
Zoraki Başkan
Muhteşem Yüzyıl
Eyvah Düşüyorum
Büyük Risk

Yakında olacak diziler

İnsanlar Alemi
Bir Zamanlar Osmanlı:Kıyam

TRT Avaz izle


Sponsor bağlantılar

Paylaş