samanyolu-tv-logo-resmi

Samanyolu Tv kanalının uydu ayarları.

  • Uydu: Türksat 3A
  • Frekans: 11096 MHz
  • Polarizasyon: V – Dikey
  • Symbol Rate: 30000
  • Fec: 5/6

Samanyolu tv biyografi

Samanyolu TV, 13 Ocak 1993 tarihinde yayın hayatına başlamıştır.

Tarihçe

Samanyolu TV, ilk olarak 25 Eylül 1996 yılında Türksat 1C uydusunun hizmete girmesiyle Orta Asya Türk Cumhuriyetlerine yayınlarını ulaştırdı. 17 Haziran 1999’da ise Eutelsat-2 uydusu ile Avrupa ve Kuzey Afrika ülkelerine ulaştı. 11 Ocak 2000’de Hazar Denizi çevresinde ve Azerbaycan’da kendi stüdyolarında Hazar TV ile yayına başladı. 27 Kasım 2000’de Samanyolu TV’nin yayınları, Amerika kıtasına ulaştı. 1 Mayıs 2004 itibariyle Samanyolu TV, Türksat 2A uydusundan digital olarak yayınlarını sunmaktadır.

Yayın konusu

Samanyolu Televizyonu daha çok İslam ve kültürel konuları işlemesi ile bilinir. D-Smart, Digiturk, Türksat ve normal anten üzerinden yayın yapmaktadır. Televizyon kanalının şuan da ABD’de olan eski vaiz Fethullah Gülen’e yakınlığı ile bilinmektedir.[1] Samanyolu TV’nin ingilizce olarak yayın yapan kanalı Ebru TV, ABD ve Kanada üzerinde yayın yapmaktadır.

Samanyolu Yayın Grubu’nun toplamda 8 televizyon kanalı, 3 radyo kanalı bulunmaktadır. Televizyon kanalları şu şekildedir; Kültür ve din üzerine yayın yapan Mehtap TV, habercilik ve kültür üzerine yayın yapan Samanyolu Haber TV, ingilizce yayın yapan Ebru TV, çocuklar için Yumurcak TV ve genel bir içerik üzerine yayın yapan Samanyolu Avrupa TV, Samanyolu US ve Samanyolu TV kanallarından oluşmaktadır.

Samanyolu TV’nin, 1999 yıllarında gizemli ve sırlı olayları anlatan Sır Kapısı programı ile bilinirliği artmış ve Türkiye’nin gündemine oturmuştur. Sır Kapısı daha sonra Sırlar Dünyası ismini alarak devam etmiş ve 2007 yılında yayından kaldırılmıştır.

Bir de Hayat Dersi ve Boşanmak İstemiyorum isimli iki program vardır, onlar da birleştirilerek Aile Mahkemesi adını aldı ve Hayat Dersi ve Boşanmak İstemiyorum programları kaldırıldı. Daha sonra 2010 Kasım ayında Aile Mahkemesi programı ismini Gereği Düşünüldü olarak değiştirmiştir.

2007 yılında başlayan Hakkını Helal Et adlı dizisi bazı kesimler tarafından Amerikan komedi dizisi olan My Name is Earl’nin çalıntısı olarak iddia edilmiştir. Hakkını Helal Et dizisinin yapımcısı Melih Sezgin bu dizide karakterin ve senaryonun Fudayl bin İyaz’ın hayatı ile oluşturulduğunu söylemiş, hiç bir şekilde çalıntı olmadığını belirtmiştir.

2008 yılına geldiğinde ise Türkiye’nin Güneydoğu bölgesinde görev yapan bir doktorun hayatının anlatıldığı Tek Türkiye adlı dizisi ile reytinglerde ön plana çıkmaya başlamıştır. Dizi Samanyolu TV’nin en çok izlenen programı olmuştur.

Samanyolu Haber

Ana Haber Sunucuları

Programları

Ana madde: Samanyolu TV tarafından yayınlanan programların listesi

Yayın ağının ulaştığı ülkeler

Asya: Azerbaycan, Afganistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Çin, Ermenistan, Gürcistan, Hindistan, Irak, İran, İsrail, Katar, Kazakistan, Kıbrıs, Kırım, KKTC, Kuveyt, Lübnan, Moğolistan, Özbekistan, Pakistan, Rusya, Suudi Arabistan, Suriye, Tacikistan, Türkmenistan, Ukrayna, Umman, Ürdün, Yakutistan, Yemen.

Avrupa: Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Belçika, Beyaz Rusya, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya, Malta, Moldova, Monako, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Vatikan, Yunanistan.

Amerika: Amerika Birleşik Devletleri, Bahamalar, Belize, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Guatemala, Haiti, Honduras, Jamaika, Kanada, Küba, Meksika, Nikaragua, Porto Riko.

Afrika: Cezayir, Etiyopya, Fas, Libya, Mısır, Sudan, Tunus.

Okyanusya: Avustralya, Yeni Zelanda, Diğer Ada Ülkeler


Sponsor bağlantılar

Paylaş